Ortopedinė odontologija
Kas yra ortopedinė odontologija?
Ortopedinė odontologija – patikimas ir efektyvus gydymo būdas, padedantis atkurti trūkstamus dantis bei pagerinti esamų būklę.Ortopedinė odontologija, arba kitaip, protezavimas, viena dažniausiai pageidaujamų paslaugų. Protezavimas tampa būtinu, kai dantis stipriai pažeistas ėduonies, kai jis nudyla ar nukenčia nelaimingo atsitikimo, traumos ar ligos, ir jo nebeįmanoma atkurtu plombuojant. Protezu galima atkurti tiek pavienius dantis, tiek dantų grupę. Taikant ortopedinį gydymą protezam naudojamos specialios keramikos masės, kurios yra artimos sveiko danties audiniui ir fizikinėmis, ir estetinėmis savybėmis.
Kodėl netekus dantų protezavimas yra būtinas?
- Dantis – nors ir mažas, bet labai svarbus mūsų organas. Jo netekęs žmogus susiduria su įvairiomis sveikatos bei psichologinėmis problemomis:
- Sunkiau sukramtyti maistą, todėl dažnai tenka atsisakyti mėgstamų patiekalų;
- Pacientas patiria nuolatinį diskomfortą, nes produktų dalelės stringa nišose, kurios atsirado prarastų dantų vietoje;
- Nuolat nekokybiškai sukramtytas maistas patenka į skrandį ir gali sukelti virškinimo sutrikimus;
- Valgymas tampa nebe vienu iš gyvenimo malonumų, o tiesiog varginančia prievole;
- Jei šis fizinis trūkumas akivaizdžiai matomas, tuomet atsiranda kompleksai, žmogus vengia šypsotis, nejaukiai jaučiasi bendraudamas su aplinkiniais, praranda šiandien taip vertinamą reprezentatyvią išvaizdą.
„Medicina kol kas nepajėgi prarasto danties vietoje išauginti naujo, tačiau kentėti visiškai nebūtina – yra ne vienas dantų restauravimo metodas, padedantis atkurti prarasto danties funkcijas. Taip pat – ir nepriekaištingą estetinį vaizdą. Protezas – tai tiesiog dirbtinis dantis, su kuriuo galėsite kramtyti ir šypsotis lygiai taip pat, kaip turėdami sveiką nuosavą dantį. Pasak gydytojo, daugybė šiuolaikinių dantų restauravimo metodų ir medžiagų leidžia atkurti ne tik prarastus, bet ir smarkiai pažeistus, nepilnaverčius, prastai atrodančius dantis.
Kokios priemonės naudojamos šiuolaikiniame dantų protezavime?
Priemonių yra labai daug ir įvairių. Jas galima pasirinkti atsižvelgiant į paciento poreikius, tikslus, užgaidas. Skiriamos dvi protezų grupės: nuimami ir nenuimami protezai.
Kuo skiriasi nuimami ir nenuimami protezai?
Kaip sako pats pavadinimas, nenuimami protezai- įvairios dirbtinių dantų konstrukcijos, nešiojamos nuolat. Nuimamus protezus galima išsiimti iš burnos, tačiau šiuolaikinėje medicinoje jie taikomi vis rečiau, nes laikui bėgant jų apkabėlės pralaisvėja ir protezas burnoje gali pradėti judėti.
Ar po protezo įdėjimo reikia lankytis pas odontologą?
Po protezo įdėjimo pacientas pas savo odontologą privalo atvykti po dviejų ir šešių mėnesių. Šių apsilankymų metu odontologas į protezą įveda papildomą plastmasės sluoksnį, kuris paskirsto krūvį. To nepadarius, atraminiai dantys gali pradėti judėti. Ilgainiui burnos gleivinė pripranta prie apkrovų, tačiau nepaisant to pacientas, nešiojantis protezus, turi bent kartą per metus apsilankyti pas jį protezavusį gydytoją.
Kas yra keramikos laminatės?
Keramikos laminatės – keramikos plokštelės, kurios yra pritvirtinamos prie priekinio danties paviršiaus ir paslepia jo trūkumus. Laminatės – estetinio plombavimo alternatyva. Porceliano plokštelės gaminamos laboratorijoje iš bemetalės keramikos. Keramikos laminatės dažniausiai naudojamos tuomet, kai reikia patobulinti priekinių dantų spalvą ar formą, sutvirtinti silpnus dantis ir apsaugoti juos nuo skilimo, ar atkurti jau nuskilusį dantį. Jei dantys pakeitė spalvą, susidėvėjo ar yra netaisyklingai išaugę, dažnai geriausias sprendimas – keramikos laminatės („venyrai“). Keramikos laminatėmis balinti dantis ir keisti jų formą kainuoja daugiau, nei pasirinkus estetinio plombavimo metodą, tačiau pasaulyje jos kur kas labiau vertinamos dėl ilgaamžiškumo, higieniškumo, estetikos ir kitų privalumų. Jomis galima pakeisti ne tik dantų formą ir spalvą, bet ir pakoreguoti dantenų formą.